30 شهریور 1399

۱۰ سوال که قبل از ضرر در معامله باید بپرسیم

۱۰ سوال که قبل از ضرر در معامله باید بپرسیم

۱۰ سوال که قبل از ضرر در معامله باید بپرسیم، نمی‌دانم هنگام معامله چگونه رفتار می‌کنید. آیا مثل بسیاری افراد بدون فکر تجارت، شغل و حرفه‌ای را آغاز می‌کنید و  پس از مدتی با شکست هایی که در آن بازار می‌بینید به شدت از کرده خود پشیمان می‌شوید. آیا واقعاً این طور است؟ یا نه بالعکس قبل هر کارهایی مدتی بر روی آن تجارت و مبادله  فکر می‌کنید و سپس  وارد عمل می‌شوید. به هر حال جزو هر دسته از افرادی که باشید، این مقاله می‌تواند تا حدود زیادی برایتان سودمند باشد.

برای امتحان کردن این موضوع به قدری زمان نیازمندید تا این۱۰ سوال را برای انجام خرید و فروش خوب از خودت بپرسید. سوالاتی که با جواب مناسب نتایج شگفت آوری در هر معامله به دنبال دارد.

این ۱۰ سوال را هنگام معامله از خودتان بپرسید

در این قسمت می‌خواهیم به شما  آموزش دهیم که چگونه می‌شود با بیان سوالاتی قبل از شکل گرفتن هر خرید و فروش سهمی، از ضرر و زیان های احتمالی آن پیشگیری کنید.

۱-آیا در یک معامله تابع جمع هستید؟

همواره یادتان باشد که تابع جمع بودن هم همیشه مسئله خوب و مثبتی نیست. بخصوص در معامله و تجارت این مسئله ضرر و زیان های بسیاری را به بار می‌آورد. کافیست با یک حرف، تبلیغ اشتباه و وسوسه کننده وارد بازار خرید و فروش شوید که به غیر از ضرر هیچ سودی در خود نهفته ندارد و فقط به خاطر این که تعداد کثیری گفتن این بازار خوب است وارد عمل شدید. لطفا همرنگ جماعت نشوید.

۲-آیا سود و زیان آن معامله را میدانید؟

بدون اطلاعات کافی وارد یک تجارت نشوید. شما بایستی پیش از انجام کاری ضرر و منفعت کاری که در خرید و فروش سهمی انجام می‌دهید به خوبی بدانید. بهترین کار آن است که آن را تخمین بزنید و در برگه‌ای آنها را یادداشت کنید.

۳- آیا تجربه و آگاهی دارید؟

در تجارتی که می‌خواهید وارد کار شوید، آیا اطلاعات لازم را دارید؟ آیا تجربه مورد نیاز این کسب و کار را دارید؟ یا این که اولین تجربه معاملاتی شما می‌باشد؟ اگر جواب تان منفی است، بهتر است با اطلاعات کافی آغازگر یک داد و ستد باشید تا با ضرر و زیان زیادی مواجه نشوید.

۴- آیا برای وارد شدن یک معامله زود است؟

اگر فکر کنید که سریع وارد شدن به یک بازار خرید و فروش از هر گونه ضرر و زیانی مصون هستید. سخت در اشتباهید. بهتر است عجولانه رفتار نکنید تا خود را گرفتار ضرر و زیان های بعدی این کار بکنید.

۵-آیا در معامله اجباری وارد شدید؟

پیش از آغاز هر داد و ستدی به این فکر کنید که برای نخستین بار از چه طریقی به این معامله روی آورید. اگر از طریق فرد، افراد، موسسه‌ای که هیچ منفعتی برای شما ندارد از وجود این تجارت با خبر شدید. پیشنهاد ما آن است عجولانه تصمیم نگیرید قدری تفکر بیشتری برای انجام خرید و فروش صرف کنید.

۶-این معامله چه اثری در سبد سهام خواهد داشت؟

وقتی سهم جدیدی را وارد سبد سهامی خود می‌کنید. ساختار سبد سهام خود را بررسی کنید. بهتر است نقطه ضعف و قوت یک سهم را متوجه بشوید. تا با یک راهکار اصولی از پیامد های ناگوار پیش آمده در آینده جلوگیری کنید.

۷-آیا برنامه‌ای دارید؟

اگر بنا به دلایلی وارد معامله‌ای شدید، می‌دانید برای هر لحظه آن چگونه برنامه ریزی کنید. آیا فکر کردید در وقوع نه چندان خوب یک اتفاق، چطور می‌بایست رفتار کنید. به طور مثال اگر در مرحله‌ای از خرید و فروش دچار ضرر و زیان شدید چگونه با آن برخورد خواهید کرد تا  زیان های بعدی شامل شما نشود. در واقع با این کار شما متوجه هستید چه چیز پیش روی شما قرار دارد و در ادامه عملکرد بهتری در آن تجارت از خود نمایش می‌دهید.

۸- آیا دیر شده؟

اگر در سهام، با نموداری روبرو شدید که سیر صعودی دارد. به هیچ وجه طعم نکنید و از آن به آرامی عبور کنید و آن را نخرید.

۹- خسته شدید دیگر حوصله صبر کرد ندارید؟

گاهی ممکن است بدون هیچ هدف خاص و مشخصی دست به خرید یا فروش معامله‌ای بزنید که از اول هیچ برنامه‌ای برای آن نداشتید. فقط از روی اینکه از این وضعیت موجود خسته شدید می‌خواهید خرید یا فروش انجام دهید. توصیه ما آن است که در چنین موقعیت هایی عاقلانه رفتار کنید و صرفاً به جهت خستگی و بی حوصلگی در نهایت سبب ایجاد ضرر و زیان در معاملات خود نشوید.

۱۰- چرا این معامله را انجام دادم؟

سوال دهم و در نهایت سوال پایانی که در حین خرید و فروش سهمی از خود باید بپرسید آن است که چرا می‌خواهید این سهم را بخرید یا بفروشید؟! اگر  دلایلی به غیر از ترس، طمع، هیجان زود هنگام، صبر نداشتن و … علت آن بود. به عبارتی اگر دلیل منطقی برای خود داشتید می‌توانید برای آن معامله وارد عمل شوید.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
برگشت به بالا